Opiekun w domu pomocy społecznej * stymuluje rozwój oraz aktywizuje osoby przebywające w domu pomocy społecznej przy wykorzystaniu różnych metod i narzędzi terapii lub rehabilitacji. Aktywnie wzmacnia profesjonalne działania w zakresie realizacji indywidualnego planu pracy oraz pomocy osobie, która przebywa w domu pomocy społecznej bądź innej instytucji opiekuńczej. Zajmuje się pielęgnacją, udzielaniem pomocy, towarzyszeniem w codziennych czynnościach w zakresie higieny osobistej i samoobsługi, dbaniem o zdrowie osób chorych oraz niesamodzielnych, doradzaniem w zakresie sposobu spędzania wolnego czasu, czy mobilizowaniem do rozwijania zainteresowań osoby objętej opieką.
Po ukończeniu kierunku opiekun w domu pomocy społecznej, absolwenci Szkoły PARVA mogą zostać w domach oraz ośrodkach pomocy społecznej lub w innych instytucjach opiekuńczych w kraju lub za granicą.
Wykaz przedmiotów w kształceniu zawodowym:
Wymiar praktyki zawodowej zgodnie z podstawa programową w całym cyklu kształcenia: 320 godzin. Egzamin potwierdzający kwalifikacje K1 – Świadczenie usług opiekuńczo – wspierających osobie podopiecznej (Z.6.) odbywa się pod koniec IV semestru nauki.
Nauka trwa 2 lata. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, dwa razy w miesiącu w soboty i niedziele. Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, po którego zdaniu słuchacz otrzymuje tytuł opiekun w domu pomocy społecznej.
Po ukończeniu kierunku kształcenia opiekun w domu pomocy społecznej absolwent Szkoły PARVA – Szkoła Policealna zdobywa umiejętność:
* Rekrutacja prowadzona będzie na rok szkolny 2021/2022